Wayuu Çanta Modelleri

Wayuu çantası kültürü yüzyıllardır devam eden ve wayuu kadınları tarafından yapılan, erken yaşta tığ işi öğrenmeleriyle wayuu çantası örmeye başlayan genç kızların inanılmaz derecede güzel motiflerde süsledikleri bir el emeği aksesuarlardır. Wayuu kadınlarının erken yaşlarda öğrendikleri tığ işiyle sık iğne tekniğiyle yapılan
kendilerine özel desenleri bulunan el emeğinin en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Wayuu topluluğu Kolombiya’nın kuzeyinde yaşayan bir gruptur. Wayuu kadınlarının ürettiği çantaları satarak,geçim kaynağı olarak kullanmaktadırlar. Wayuu çantaları fiyatları ise oldukça yüksektir. Wayuu çantalarının fiyatları ise ortalama 50-1000 lira arasında değişmektedir. Tabi bu fiyatlar çantanın büyüklüğüne, desenine göre değişmektedir.

Wayuu çantaları sık iğne tekniğiyle yapılmaktadır. Ortalama küçük bir wayuu çantası 10-15 gün arasında örülmektedir. Çantaların özel desenleri bulunduğu gibi basit etamin örneklerinden de faydalanılabilinir. Wayuu çanta modellerinin diğer bir özelliği ise çantanın iç kısmı ile dış kısmının aynı desende olmasıdır. Yapılan çantalarda iplikler ilmeklerin arasından yürütüldüğü için iplik artığı olmadan güzel bir görünümle yapılmaktadır. Yapılan sık iğne tekniğiyle çanta yapımı biraz ağır ilerlemektedir. İlk kez wayuu çantası yapacak olanlar küçük bir çanta veya bir cüzdan gibi yapımı daha kolay el işleriyle başlayabilirler.Çantaların kolları ise, çanta kısmı bittikten sonra örülüp yapılmaktadır.Ayrıca çantanıza dilerseniz püskül de kullanabilirsiniz. Wayuu çantalarının kullanımı kolay, hafif ve uzun süre dayanıklıdır. Sizler de kendi çantalarınızı yapıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Wayuu çanta modelleri için en ideal ipler ise iş orlonu dediğimiz iplikliklerdir. Yapılan çantalarda yuvarlak ve dikdörtgen modelleri kullanabilirsiniz.

Wayuu çanta modellerinden bir kaç tanesini sizler paylaşmaktayız. Wayuu çanta modellerini inceleyerek hoşunuza giden renk ve modelli seçip denemeye başlayabilirsiniz.

 

 

Leave a Comment