İğne Oyası İçin İp Seçenekleri Neler Olmalı?

İğne oyası son derece zor ve incelik gerektiren bir elişi tekniğidir. Peki iğne oyası örnekleri için ip seçenekleri neler olmalı? Bu iplerin özellikleri neler?

1) İpek İplik Çeşitleri

Doğal İpek: İğne oyası örnekleri için yoğun bir şekilde tercih edilen ve farklı farklı renkleri bulunan yumuşak iplik türüdür. Vitrin takımı, tülbent kenarları ve yaka çiçekleri yapımına uygundur.

İbrişim: Son derece ince, çok bükümlü, aynı zamanda sağlam ve parlak olan bu iplik türü, iki kat ipliğine bükülmesi ile elde edilmektedir.

Çamaşır İpeği: Az hükümlü ipek liginden elde edilmiş olan bu iplik, iki kat ipliğine bükülmesi sonucu oluşturulmuştur. Sağlam ve aynı zamanda parlak bir görünüme sahiptir. Çileler halinde farklı renkleri mevcuttur. Yaka çiçekleri, kıyafet süslemeleri, kenar süslemelerinde kullanılabilmektedir.

Floş: Suni ipekten elde edilen bu iplik, az bükümlü olup aynı zamanda yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Oda takımı, yatak örtüsü, kıyafet süslemeleri, masa örtüsü gibi kullanım alanları için son derece uygundur.

2) Pamuklu İplikler

Koton: İğne oyası örnekleri için başka bir iplik türü ise; iki kat ipliğine bükülmesi ile elde edilmekte olup pamuk ipliğinden meydana getirilmiştir. Parlak bir görünüme sahip olup farklı renklerde çile ve yumak şeklindedir. Oda takımı, yatak örtüsü, kıyafet süslemeleri, masa örtüsü gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Muline: Az bükümlü olup iki kat ipliğin bükülmesinden elde edilmektedir. Yumuşak olup parlak renklere sahiptir. Yaka çiçekleri, küçük motifler ve kumaş kenarları yapımı için uygundur.

Leave a Comment