İğne Oyası Fular Çiçeği Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Fular İçin Gereken Malzemeler;
-115cm*73cm boyutlarında üçgen şifon kumaş
-Polyester iplik
-İğne
-Makas

 

İğne oyası fuların yapımı;

  • Şifonun kendi renginden üç kenarını zurafa yapıyoruz.
  • Fular için 5 adet büyük kırmızı iğne oyası gül yapacağız. Güllerimiz 4 katlı olacak.İğne oyası gülün en alttaki katı 5 yapraktan,dıştan içe 2.katı 4 yapraktan,dıştan 3.katı 3 yapraktan, orta katı ise 1 yapraktan oluşmaktadır.
  • Elimize polyester iğne oyası yapımında kullandığımız ipimizi 2 kere sarıyoruz,sardığımız ipin üzerine 5 tane zurafa yapıyoruz. Elimizdeki ipi çıkarıp açık olan ucunu aşağıya doğru çekiyoruz. Bu şekilde daire şeklini veriyoruz.Bunun üzerine zurafa ile 6 sıra yukarı çıkıyoruz ve kırmızı büyük gülün sapını yapmış oluyoruz.
  • Her bir zurafanın üzerine 3 tane kirpik yapıp çiçekteki yaprakları yapmaya başlıyoruz.3 kirpiğin üzerinden ipliğimizi uzatarak zurafaları kenarlardan artırarak yapıyoruz. 6 sıra yapana kadar ilerliyoruz sonra eksilterek 1 zurafaya düşürüp 1 adet yaprak yapmış oluyoruz. Diğer 4 yaprağı da aynı şekilde yapıp yanındaki yapraklar birleştiriyoruz.(bir zurafa ile)
  • İğne oyası kırmızı büyük gülün diğer katları da saplı çiçek olacak şekilde 1 zurafa azaltarak başlayıp, aynı teknikte diğerlerini yapıyoruz.
  • İğne oyası kırmızı büyük gülün 3 katlıda saplı olacak şekilde yapıp bitiriyoruz. En ortadaki iç kısmındaki katına sap yapmıyoruz.Orta katına sadece tek 1 yaprak yapıp,gala çiçeği gibi zurafayla ekliyoruz. çiçeklerimizi bitirdiğimizde güzelce yerleştirmesini yapıyoruz.
  • İğne oyası kırmızı büyük gülün 3 katında da yaptığımız sap kısımlarını iç içe geçirerek ortasından birleştiriyoruz. Büyük kırmızı iğne oyası çiçeklerimizi fulara monte etmeden önce fuların üçgen kısmının köşesine yeşilden 6 zurafa ile başlamalı tek tarafı kirpikli yaprak yapıyoruz.Karşısında bu yaprağın 2.sini yapıp kırmızı büyük iğne oyası gülün ortasına monte ediyoruz. Bu işlemi sağ ve sol taraf olmak üzere aralarına 15cm boşluk bırakarak tekrarlıyoruz. Aynı işlemi fuların köşe gelecek uzun kısımlarınada yapıyoruz.İğne oyası kırmızı büyük gülün aralarına  yapacağımız kirpikli dağları istediğiniz aralıklarla 8 zürafa üzerine yapıyoruz. Kirpikli dağı yeşil polyester iğne oyası ipliğiyle yapıp en uclarına da kırmızıdan 3’er zurafa yapıp işlemi bitiriyoruz.


İğne oyası yazma, fular, çiçek motiflerinizi eklemeye devam edeceğiz… İyi çalışmalar 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment