Havlu kutusu nasıl yapılır?

Tesbih kutumuzun yapımını bir önceki yazımızda paylaşmıştık. Tesbih kutusunun yanında çokça satılan havlu kutusunun yapımını göstereceğiz. Havlu kutusunu gondol kutusu diyede adlandırabiliriz, zira sadece havlu koymak için kullanılmıyor. Bebek mevlütlerinde mevlüt şekeri,mevlüt hediyeleri vb. ürünleri koymak için de kullanılıyor.

Gondol kutusu yapımında kullandığımız malzemeler şunlardır;
-Plastik gondol kutusu( ana malzemelerin hepsi içinde mevcuttur)
-Silikon tabancası
-Likralı kadife kumaş
-İğne ve iplik
-Süslemek için malzemeler(kordon,inci,çiçek,kurdela vb.)
-Makas
-Gondol ayaklığı ( 3-4 adet)

Yapım aşaması;

 

İlk önce gondol kutumuzun içinde bulunan süngeri kutumuzun dış kısmına silikon yardımı ile yapıştırdık. Sağdaki resimde görüldüğü üzere iki uc kısımlarını da silikon ile birbirine açılmayacak şekilde yapıştırdık.

Daha sonra kumaşımızı gondolumuzun boyutuna göre kesip iki ucunu tersten iğneyle diktik. Bu yöntem sayesinde gondolumuzu kolayca kapladık. Gondolumuzun iç kısmını resimde görüldüğü gibi tam dipten silikon ile yapıştırıp fazlalık kısımları makasla temizledik. Aynı işlemi alt kısmına da uyguladık.

 

Gondol kutumuzun içinde bulunan 2 oval kartonu boyutlarına göre kumaş kesip silikon ile yapıştırdık. Fazla gelen kumaş kısımlarını makasla kesip temizledik.

Kartonlarımızın bir tanesini havlu kutumuzun iç kısmına silikon yardımıyla yapıştırdık.

 

Diğer kartonumuzu ise havlu kutumuzun alt kısmına yapıştırdık.

 

İç ve alt kartonlarını yapıştırdıktan sonra iç ve alt birleştirme yerlerine kordon, inci vb.  malzemelerden kullandık.

 

Gondol kutumuzun son hali.

Not : Gondol kutumuzun alt kısmında ayaklıkları mevcuttur. Herhangi bir tuhafiyeciden ya da internet sitelerinden satın alıp tornavida yardımıyla monte edebilirsiniz.

Havlu, Gondol ve Tesbih kutularımızdan modeller;

 

 

Leave a Comment