Basit Kanaviçe (Etamin) Örnekleri

Kanaviçe (etamin) nakışına yeni başlayanlar için basit, kolay işlenebilen ve kanaviçe örneklerinin kareleri net kolay sayılabilen desenleri sizler için hazırladık. Basit kanaviçe örnekleri, yeni başlayanlar için işin pratiğini bu desenler üzerinde yapabilirler. Kanaviçe (etamin) el işi geçmişten günümüze kadar çok eski bir nakıştır. Büyüklerimizin çarşaf takımlarında, etek ucu ve yastık başlarında kanaviçe işlerini görüyorduk. Günümüzde ise yeni fikirler, yeni kumaş çeşitleri çok olduğundan etamin örnekleri el işini, salon takımlarında, havlularda, perdelerde, panolarda, tepsilerde, kolyelerde ve son moda olan telefon kılıflarında görmekteyiz. Bu da bize kanaviçe nakışının gün geçtikçe popülerliğini arttırdığını göstermektedir. Etamin nakışıda olarak geçen el işi çarpı tekniğiyle yapılmaktadır. Kare sayılabilen kumaşlar üzerine işlemektedir. Kumaşın dokusuna göre muline, domino, orlon ipi gibi ip çeşitleriyle yapılmaktadır. Kumaş çeşitleri vardır. Yapacağınız etamin örneklerine uygun kumaşı tuhafiyecelerden satın alabilirsiniz. Kısa bir bilgi verecek olursak kanaviçe örneklerinde seccade işlemesi yapılacak ise etamin kumaşını, salon takımı, masa örtüsü, pano gibi el işleri yapılacak ise keten kumaşlar tercih edilebilir.

Basit kanaviçe örneklerinden, yeni başlayan için erken biten ürünlerden başlamalıdırlar. Örneğin; kolay etamin örneklerinden ve basit kanaviçe şablonlarından, küçük bir mutfak havlusu yapabilirsiniz. Boş etamin örneklerine uygun kadife mutfak havlusu satın alıp, paylaştığımız desenlerden beğendiğiniz örnekle başlayabilirsiniz. Basit kanaviçe örneklerinden, kitap ayracı, el havlusu, küçük bir masa üstü pano, bebek mama önlüğü, telefon kılıfı gibi küçük basit kanaviçe örneklerini bu ürünlerde kullanabilirsiniz. Çok küçük kanaviçe örneklerinden kolye, yüzük, küpe yapabilirsiniz. Ürünlerde kullanılan malzemeleri bulunduğunuz şehrin tuhafiyecilerine bakabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise internetten kolye malzemeleri satan işletmelerden satın alabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için küçük bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Basit kanaviçe örneklerini veya kolay etamin örneklerini kumaşa ayarlarken desenin kare sayılarını ve kumaşın kare sayılanı ortalı şekilde ayarlayıp sonra işlemeye başlanmalı. Basit kanaviçe örneklerini ayarlarken sağ, sol, aşağı, yukarı boşlukları iyi hesaplamak gerekir ki desen kumaşta ortalı bir şekilde dursun. Yazdığım noktalara özen gösterirseniz basit kanaviçe örneklerini işledikten hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Yeni kanaviçe örneklerinde gül desenleri, hayvan desenleri, çiçek desenleri, çizgi film karakterleri, güneş, kardan adam, şirinler, kelebekler, kurdele şekli, kuru kafa şeması, vav şeması, sol anahtar şeması gibi bir çok basit kanaviçe örnekler bulunmaktadır. Basit kanaviçe örneklerinden 70 den fazla şema vardır. Beğendiğiniz basit etamin örneklerini seçip, işlemeye başlayabilirsiniz.

Basit kanaviçe örnekleri ve basit etamin şablonlarını eklemeye devam edeceğiz. İyi çalışmalar, Kolay gelsin. 🙂

 

Leave a Comment